preskoči na sadržaj

Osnovna škola Strožanac

 > O školi  > Povijest

Pokušaji sustavnog opismenjavanja

Francuska je vlast započela proces osnivanja osnovnih škola u Dalmaciji. U manjim mjestima poput Podstrane župnici su uz određenu naknadu poučavali djecu. Takve škole nazvane su pomoćne osnovne škole.

Osviještenost podstranjana za potrebu osnivanja škole vidljiva je 1830. godine kada pokušaj osnivanja pomoćne škole nije uspio. Pojedinci čiji su roditelji htjeli da steknu obrazovanje išli su kod župnika radi osnovnog opismenjavanja.

Francuska je vlast započela proces osnivanja osnovnih škola u Dalmaciji. U manjim mjestima poput Podstrane župnici su uz određenu naknadu poučavali djecu. Takve škole nazvane su pomoćne osnovne škole.

Osviještenost podstranjana za potrebu osnivanja škole vidljiva je 1830. godine kada pokušaj osnivanja pomoćne škole nije uspio. Pojedinci čiji su roditelji htjeli da steknu obrazovanje išli su kod župnika radi osnovnog opismenjavanja.

Početak kontinuiranog školstva

Početak osnovnog školstva u Podstrani treba utvrditi na vrijeme od 1883. godine kada je počela  redovita nastava u osnovnoj školi.

U spomen ovim značajnim događajima, na Čitaonici u Selu, koja je izgrađena u Gornjoj Podstrani na mjestu prijašnje crkvene kuće, u kojoj je počela s radom  prva državna osnovna škola, postavljena je 26. svibnja 1985. godine spomen - ploča sljedećeg sadržaja:  

„U vječitoj težnji za boljitkom, prije više od 150 godina, ovdje su pučki učitelji naučavali Podstranjane tekovinama prosvjećenosti nadahnjujući ih zanosnom snagom materinske riječi.“

Kotarsko školsko vijeće u Splitu svojom odlukom od 15. studenog 1883. godine, otvorilo je redovitu pučku školu u Podstrani, u crkvenoj kući, i sklopilo ugovor o najmu zgrade sa župnim crkovinarstvom koje je za uređenje zgrade za školske potrebe dalo u zajam 2000 forinti.

Prvi službeno postavljeni učitelj bio je Juraj Kapić iz Jesenica koji je završio školovanje na hrvatskom jeziku. Kao pučki pjesnik bio je i gorljivi pristalica narodnjaštva. U školi je radio do 1888. godine. Bio je vrlo omiljen u narodu poljičkoga kraja.

1905., zbog trošnosti je prekinuta nastava u crkvenoj kući i preseljena je u kuću Joze Ružića (odmah sa istočne strane crkve) gdje je podučavao nadučitelj Nekić, a od 1908. podučavao je i u novoj školskoj zgradi za čiji je nastanak bio zaslužan don Petar Car i mještani.

Stariji mještani u sjećanju navode da je obuka u školi 1913. odlaskom Nekića bila prekinuta, uoči i u prvim godinama 1. svjetskog rata (1914. i 1915. godine). Nakon odlaska Nekića u školi je radio bračni par Frlan, pa bračni par Mijić i ponovno učitelj Frlan i njegova supruga koji su se posebno angažirali u radu diletantske grupe koja je radila na školi u okviru novoformiranog Podmlatka društva Crvenog križa.

Od školske godine 1945./46. - pa do zatvaranja na školi je radilo više učiteljica i učitelja, a samo su neki proveli više godina radeći na školi.

Središnja se škola službeno zatvara 31. kolovoza 1966. godine, poslije 120 godina uspješnog, neprekidnog rada.

Podstrana je imala i osnovne škole:

  • Sv. Martin (od 1929.- 1968.),
  • Strožanac (1939.-1969.),
  • Podstrana u Grljevcu-Grbavac (1968.-1978) i
  • centralna osnovna škola u Strožancu - Podstrana koja otvorena 1974. godine, a u njoj se učenici obrazuju i danas.

1974. godine otvorena je centralna osnovna škola u Strožancu - Podstrana

24. veljače 1976. godine, škola je dobila ime po mještaninu Vinku Dumičiću prvoborcu i organizatoru ustanka u Podstrani i mosorskom kraju pa se zvala:
Osnovna škola "Vinko Dumičić" Strožanac - Podstrana.

Otvaranjem ove škole prvi put u razvoju školstva Podstrane sva su djeca okupljena u jednoj školi i organiziran je prijevoz djece školskim autobusima. Uvjeti rada u starim školskim prostorima nisu bili ni približno takvi kakvi se pružaju danas u ovoj školi. Današnje ime škole je OŠ Strožanac.

 



 skolstvo podstrana2.pps


Vijesti

Spomenik ideji slobode

Autor: EMA GORETA, 16. 10. 2009.

 

1805 god. porazom Austrije od Napoleonove vojske, Francuska je zavladala Dalmacijom. Za civilnog namjesnika, francuskog providura, postavljen je Mlečanin Vicko Dandolo, veliki pobornik ideja Francuske revolucije. Vojni zapovjednik bio je general August Marmont. Francuzi su željeli centralizirati svu vlast. Za vrijeme austrijske vladavine stara Poljička Republika imala je višestoljetnu samostalnost...

Poljičani su željeli očuvati svoje poljičke povlastice, te je očito sukob bio neizbježan. Naime, nekoliko dana nakon uspostavljanja nove francuske uprave, u Zadar stiže poljičko poslanstvo na čelu s knezom Ivanom Čovićem koji od nove uprave traži priznanje samouprave koju su i do tada imali od ugarsko-hrvatskih kraljeva. Međutim, Vicko Dandolo je počeo provoditi civilne i vojne reforme, detaljno preuređujući Dalmaciju.

Odlukom Vicka Dandola naređeno je da se provodi novačenje vojnika kako u cijeloj Dalmaciji, tako i u Poljicima. Poljičani su time bili vrlo nezadovoljni jer nikada nisu služili u nekoj nepoljičkoj, stranoj vojsci. Francuska je još bila u ratu s Rusijom, čija je flota došla u Jadran kako bi ponudila pomoć Poljičanima i izazvala pobunu u Dalmaciji 1807.g. Poljičani pod vodstvom kneza Ivana Čovića donose odluku o dizanju ustanka. Ne želeći izgubiti svoje nezavisnost i samoupravu, udruže se sa Rusima i pruže otpor tada najvećoj svjetskoj sili. Rusima i Poljičanima se pridruže i Stobrečani.

Francuzi zauzmu Stobreč, te izvrše pokolj nas tamošnjim stanovništvom. Rusi i dio ustanika se povukoše, a Francuzi zauzmu cijeli tok rijeke Žrnovnice i počnu prodirati u unutrašnjost Poljica.

Da bi se u potpunosti slomio ustanak, Francuskoj vojsci se priključio maršal Marmont. On je bio odlična vojskovođa i poticatelj naprednih ideja i reformi kao odraz francuske revolucije, te poticatelj društvenih reformi u Dalmaciji. Bio je veliki zaljubljenik u grad Split za čiji je razvoj i napredak pridonio više nego itko do tada. Uz njegovu pomoć velike francuske snage slomile su otpor Poljičana. Knez Ivan Čović uspio se spasiti bijegom na ruski brod, a maršal Marmont izda proglas po kojem se smrću kažnjavaju kolovođe poljičke pobune. Kad su skršili otpor u primorskim Poljicima, Francuzi su tri dana pljačkali i ubijali stanovništvo Podstrane i drugih sela. 10.06.1807.g. Vicko Dandolo izdaje dekret o ukidanju stare Poljičke Republike po kojem se ona komada i pripaja obližnjim gradovima Splitu, Sinju i Omišu.

Veliki vojskovođa Marmont, ipak objavljuje drugi proglas kojim poziva stanovnike Dalmacije i Poljica na mir obećavši im opću amnestiju (oprost).

Jedan dio austrijeske vojske na čelu s generalom Tomašićem zauzeo je cijelu Dalmaciju iz ruku Napolena, te je Dalmacija ponovno pripala Austriji. U sustavu austrijske carevine Poljičani su živjeli sve do 1911.god. kada su se ujedinili u posebnu poljičku općinu. Maršal Marmont poslije u svojoj knjizi ˝Uspomene˝ oduševljeno bilježi o Poljicima kao prekrasnom, osamljenom mjestu koje je omogućilo njegovim stanovnicima da budu slobodni i povlašteni. Ispred naše škole u čast svim hrabrim Poljičankama i Poljičanima podignut je spomenik. Taj spomenik predstavlja 200 godina od prestanka postojanja Poljičke Republike (1807.-2007.), kao jedinog područja koje se oduprlo francuskoj upravi. Na spomeniku piše : ˝Na ovom su poljičkom tlu prije dva stoljeća u obrani poljičke republike od Napoleonove vojske položili živote hrabre Poljičanke i Poljičani. Njima u čast podigoše ovo spomen obilježje zahvalni Poljičani, PODSTRANA 1807.-2007.

                                                                      Daniela Rogulj

                                                                       VIII b

 

                                                                       Generacija 2009/10 god.

 




CMS za škole logo
Osnovna škola Strožanac / Blato 1, HR-21312 Podstrana / www.os-strozanac-podstrana.skole.hr / ured@os-strozanac-podstrana.skole.hr
preskoči na navigaciju