> Nastava  > e-Dnevnik

Što napraviti ako je rubrika u koju trebam upisati sat već popunjena? [2735]

Što napraviti ako treba obrisati nastavni sat, ocjenu ili bilješku? [3768]

Učenici su pisali pisanu zadaću. Što je potrebno upisati u e-Dnevnik? [18348]

Preseljenje iz škole u školu

Kako upisati ocjene dobivene u školi iz koje je učenik došao? [328]

e-Dnevnik novosti i najave

Dodavanje i uređivanje predmeta u razredu

Autor: Gordan Lovrić, 29. 8. 2022.

Za dodavanje predmeta razredu, kliknite gumb 'Dodaj predmet'.

Za dodavanje predmeta razredu, kliknite gumb 'Dodaj predmet'.

Za "Predmet" odaberite željeni predmet koji je administrator ranije dodao na razini škole. Ako je odabran predmet s oznakom "(nije u eMatici)", tada je moguće odabrati i matični predmet s kojim će se potpredmet grupirati i kojem će pridodavati svoj fond održanih sati. Ako se razred sastoji od više programa, odaberite za koji program želite dodati predmet. (Korisno ako različitim programima predmet predaju različiti nastavnici ili imaju drukčiji planirani broj sati).

Za vrstu predmeta odaberite "redovni", "izborni", "fakultativni", "praksa", "dodatna nastava", "dopunska nastava", "dopunski rad" ili “izvannastavna aktivnost“. Ovdje je bitno istaknuti da se status "dopunski rad" treba koristiti samo na kraju nastavne godine za dodavanje predmeta s navedenim statusom samo za one učenike koji su imali ocjenu nedovoljan na kraju nastavne godine te su upućeni na dopunski rad.

Status "izvannastavna aktivnost" potrebno je dodati za predmet koji se odnosi na evidenciju izvannastavnih aktivnosti. Ako je predmet strani jezik, tada mu je potrebno odrediti status koji će se prenositi u e-Maticu (I. strani jezik, II. strani jezik ili III. strani jezik).

Odaberite održava li se predmet u prvom polugodištu, drugom polugodištu ili cijelu godinu. Za planirani broj sati u prvo polje unesite planirani broj sati na polugodištu (nula ako se ne odvija u prvom polugodištu), a u drugo polje ukupni planirani broj sati u godini.

Pod "Dodaj predmet svim učenicima" možete kliknuti na "DA" (pa kasnije ukloniti predmet pojedinom učeniku ako je potrebno) ili kliknuti "NE" čime će se predmet pojaviti u razredu ali neće biti dodan niti jednom učeniku (pa ga kasnije možete dodati pojedinom učeniku).

Pod „Nastava u kući“ evidentirate predmet koji učenik pohađa kod kuće, daljnje radnje imate u poglavlju „Dodavanje i uklanjanje predmeta pojedinom učeniku“. Ukoliko uređujete predmet u IBMYP razrednoj knjizi na ovom dijelu sučelja bit će uz opcije na slici 35 prikazana i dodatna opcija "Broj cjelina (IB)".

Broj cjelina je potrebno definirati na ovom dijelu sučelja za svaki predmet koji se izvodi u IBMYP programu kako bi nastavnik koji predaje pojedini predmet mogao unositi razine postignuća tijekom školske godine za svaku cjelinu.

Za uređivanje ranije dodanog predmeta, kliknute na njegovo ime te na gumb 'Uredi' koji će se pojaviti, odnosno na 'Obriši' za brisanje. Nije moguće obrisati predmet iz razreda koji ima zapise o ocjenama, izostancima ili održanim satima.

Nakon unosa predmeta, iste možete poredati željenim redoslijedom klikom na gumb 'Gore' ili 'Dolje'.

Izvor: https://www.carnet.hr/wp-content/uploads/2021/12/e-D_Razrednik_28-12-2021.pdf