Naš posjet Uljari

Autor: MLADENKA PEKO, 2. 12. 2011.

Danas 26.11.2011, u subotu mi učenici 7.d razreda skupa s nastavnicima matematike (Peko) i kemije (Krajine) posjetili smo uljaru „Simunić''. Matematičare je zanimalo koliko maslina treba za jednu litru ulja, koliki postotak maslina iskoristimo za ulje, a koliko za otpad, koliko prosječno maslina prerade dnevno, koliki prosjek unatrag 5 godina i slično. Kemičari su se raspitivali o kvaliteti ulja, načinu prerade, razlici toplog i hladnog pogona, kako se dobiva čisto djevičansko ulje...

Posebnu pozornost pokazali smo prema zbrinjavanju  otpada i saznali da se odnosi u peći ,,Dalmaciju cementa''. Mi učenici imali smo zadatak zapisivati podatke i osmisliti zadatke vezane za njih.

Sve podatke što smo trebali dobili smo od zaposlenika uljare (Gosp. Marić), koji nam je u detalje objasnio način prerade maslina i dolivanju ulja.

Ugodno smo proveli to sunčano subotnje jutro u učenju i druženju s vrlo ljubaznim vlasnikom i zaposlenikom uljare, na čemu im se i ovom prigodom zahvaljujemo.