preskoči na sadržaj

Osnovna škola Strožanac

 > Psiholog
Vijesti

ŠKOLSKI PSIHOLOG, što on radi, tko mu se sve može obratiti?

Autor: Mia Grbavac, 28. 1. 2021.

Što je posao školskog psihologa? Bavi li se školski psiholog samo učenicima ili je tu i za roditelje, nastavnike,…? Je li istina ono što se priča po školi, da u psihologa idu samo loši učenici? Za koje probleme se ja mogu javiti školskom psihologu?

 

Zasigurno si barem jedanput postavio sebi ili drugima ovakvo pitanje. U tekstu koji slijedi pokušat ćemo ti objasniti ukratko što radi školski psiholog i zašto on uopće postoji u našoj školi? smiley

Što radi školski psiholog?

Ukratko bi se moglo reći da školski psiholog pomaže djeci i mladima kako da budu uspješni u školi i u društvu. Razdoblje djetinjstva i adolescencije je puno promjena: tjelesnih, spoznajnih, emocionalnih i socijalnih. Sve te promjene sa sobom nose i puno pitanja, puno nedoumica, ali i puno problema koje treba riješiti.Upravo je zato mladim osobama potrebna briga i potpora te stalno usmjeravanje kako bi se razvili u zrele osobe.

Sva djeca prolaze kroz slične promjene, ali se s njima nose na različite načine. Mnoga djeca i mladi suočavaju se s brojnim teškoćama, od kojih su neke:

Strah od škole
Strah od ispitivanja
Strah od nekih drugih stvari i situacija
Loš uspjeh
Nedostatak motivacije i koncentracije za učenje
Nesigurnost u sebe i svoje sposobnosti, u svoj izgled
Osjećaj utučenosti i tuge
Zlostavljanje od strane drugih učenika
Vršnjački pritisak
Odbacivanje od strane vršnjaka
Eksperimentiranje sa sredstvima koja izazivaju ovisnosti
Nejasnoće oko spolnog sazrijevanja
Razvod braka roditelja
Bolesti članova obitelji i drugih bliskih osoba

Svi ovi problemi, ali i mnogi drugi, javljaju se kod mnogih učenika i u rješavanju tih problema puno može pomoći školski psiholog. Psiholog nastoji utvrditi kakav problem ima dijete i/ili roditelj i kako ga riješiti ili pomoći da se s problemom što bolje nose.

Koje su metode kojima se psiholog koristi? Kako on sazna sve te naše probleme?

Psiholog s djecom i mladima najviše razgovara, ali ponekad zna upotrijebiti i određene testove i upitnike koji mogu olakšati i usmjeriti daljnji razgovor. Nerijetko se kod psihologa crta, boja, glumi,…

Psiholog održava i raznorazne zanimljive radionice u grupama ili u razredu te održava predavanja za učenike, roditelje i nastavnike.

U svom radu, psiholog prati što ti voliš raditi i na koji način želiš da zajedno provodite vrijeme s ciljem rješavanja tvog problema tako da će se on uvijek prilagoditi onome što ti u određenom trenutku najviše odgovara.

Nemaš se čega bojati. Psiholog voli djecu i mlade i više od ičega voli s njima provoditi ugodno i kreativno vrijeme.

Kako doći na razgovor?

Na razgovor možeš doći sam. Prvo se moraš javiti psihologu koji će ti dati odgovarajući termin. Taj termin može biti u tvojoj smjeni, ali i u suprotnoj – sve ovisi o tome kako se dogovorite.

Psiholog te može i sam pozvati, a može te poslati i neki nastavnik/razrednik/učiteljica. Kad i ako se to dogodi, ništa ne brini, psiholog ne grize! smiley On je tu da ti pomogne. wink

Zašto razgovarati s psihologom?

Psiholog je tu da ti pokuša pomoći i on je osoba u koju možeš imati povjerenja. Ne moraš se bojati da će psiholog sve što mu kažeš ispričati tvojoj razrednici, drugim nastavnicima i tvojim roditeljima. Na psihologa možeš gledati kao na prijatelja koji te neće izdati. smiley

Ponekad problem s kojim se boriš postane pretežak da bi se s njim nosio sam – tada je vrijeme da se obratiš svom školskom psihologu. On će ti pomoći da problem sagledaš iz drugog kuta, poučiti te novim načinima suočavanja s tim problemom te će ti pomoći pronaći i samo rješenje tog problema.

Psiholog surađuje s:

Roditeljima– informira ih o napredovanju djeteta u školi, njegovim odnosima i problemima, utvrđuje u kakvoj okolini dijete odrasta, javljaju li se neki specifični problemi koje je roditelj uočio, predlaže i pomaže u pronalasku rješenja i njegovoj primjeni...

Nastavnicima– prati razvoj djeteta kroz školovanje, upućuje na probleme,sudjeluje promjeni razredne klime, pomaže nastavnicima u rješavanju problema pojedinih učenika,…

Drugim stručnim suradnicima i djelatnicima škole- ravnateljem, pedagogom, logopedom…

 

Dragi učenici, roditelji i nastavnici, ukoliko imate neko pitanje ili problem, obratite se s povjerenjem Vašem školskom psihologu!

 

Radno vrijeme psihologa je:

Utorak i srijeda od 14 do 20 sati.

Ponedjeljak, četvrtak i petak od 08 do 14 sati.

Tel. 021/334-239




CMS za škole logo
Osnovna škola Strožanac / Blato 1, HR-21312 Podstrana / www.os-strozanac-podstrana.skole.hr / ured@os-strozanac-podstrana.skole.hr
preskoči na navigaciju