2010-02-02 12:43:00

Internet

– Vaše dijete ima pravo na privatnost, ali vi morate znati s kim vaše dijete ostvaruje komunikaciju putem mobitela i interneta, e-mail komunikacija vašeg djeteta vam treba biti poznata.

– Provjerite čije brojeve dijete ima memorirane u imeniku i adresaru mobitela, koje adrese posjećuje na internetu, kome šalje i od koga prima e-mail poruke.

– Provjerite kakve SMS, MMS i e-mail poruke dijete prima i šalje.

– Ako dijete smanjuje ton mobitela i skrivećki čita i šalje poruke, ne dozvoljava da posjećujete njegov blog, briše e-mail poruke, razgovarajte s kim se dopisuje.

– Obratite pozornost na noćnu komunikaciju i komunikaciju koju dijete ima kada je samo kod kuće.

– Imajte pod kontrolom troškove koje dijete radi, primjerice komunicira li više no što to može s bonom koji ste mu kupili.

– Upozorite dijete da ne prima bonove za mobitel od drugih nepoznatih osoba.

– Upozorite dijete da ne ulazi u komunikaciju s nepoznatim osobama, da se osobe mogu lažno predstaviti na razne načine.

– Neka dijete ne daje nepoznatim osobama podatke o sebi, obitelji ili prijateljima, kako se preziva, gdje živi, u koju školu ide, svoju lozinku ili druge podatke koji bi mogli ukazati na njegov identitet jer ne može znati kakve su namjere druge osobe.

– Upozorite dijete da ne šalje svoju fotografiju ili prijatelja nepoznatim osobama putem mobitela ili interneta jer je isti mogu zloupotrijebiti.

– Neka vaše dijete zna da ćete ga zaštititi i da vam se može obratiti za pomoć čak i kada je učinilo nešto što ne bi smjelo.

– Ukoliko vaše dijete dobiva prijeteće poruke ili je izloženo pornografiji ili se od njega traži da šalje svoje slike, odmah izvijestite policiju, sačuvajte podatke i fotografije na mobitelu ili računalu.

– Nikako nemojte sami pokušavati utvrditi identitet takve osobe jer ćete onemogućiti policiju u pribavljanju dokaza, osobito ukoliko osoba shvati da mu pokušavate utvrditi identitet, pri čemu će pokušati uništiti sve dokaze ostvarivanim komunikacijama.


Osnovna škola Strožanac